هویت بصری چیست و لزوم آن برای هر کسب و کار

هویت بصری چیست؟  در دنیا هر لحظه یک برند جدید شروع به فعالیت می کند و اما سوال اینجاست : سرنوشت این همه برند چه میشود؟

بله مهمترین سوال این است چرا که شروع کردن یک کسب و کار آسان ، ولی نگهداری و رشد آن کاری دشوار است. به همین دلیل از هر ۱۰ برند فقط یک برند موفق می شود. و اما علت چیست؟


تمام مطالب این سایت به صورت تجربی و 100% کارشناسی شده تهیه میشود و هیچگونه کپی برداری از سایت های دیگر نیست. پس خواندن مطالب با دقت بیشتر ، خالی از لطف نیست!


بگذارید وارد مبحث هویت بصری شویم تا بتوانیم بهتر توضیح دهیم. امروزه دیگر مثل زمان گذشته کسب و کارها به شیوه های سنتی مطرح نمی‌شود، چون بازار کار هر حوزه از تعدادی برند حرفه ای و غیر حرفه ای تشکیل شده.

برند های غیر حرفه ای از چرخه رقابت خارج شده و جای خود را به برند های نوپا می دهند. در این میان بحث برندینگ یا همان برندسازی مطرح می شود. اگر نمیدانید برندینگ چیست ابتدا از این مطلب “برندینگ چیست” مطالعه کنید. به دلیل اینکه باید مفهوم آن را بدانید و سپس وارد این موضوع شوید.

مزیت های داشتن هویت برند

مزیت های داشتن هویت بصری

هویت بصری به زبان انگلیسی : Visual Identity میشود. پر اهمیت ترین بخش برندینگ هویت بصری است. پایه و اساس پربازده شدن تبلیغات نیز هویت بصری می باشد. هویت بصری یک کسب و کار همان چیزی است که مخاطبان از کسب و کار می بینند. همانطور که دیگران ما را از نوع شخصیت ، ظاهر ، تون صدا ، اخلاق ، … می شناسند، برند ها نیز هر کدام با یک سری ویژگی های هویتی شناسایی می شود.

اگر ما هویت بصری نداشته باشیم ، مخاطبان طبق برداشت خود هویت ما را می شناسند.

طبق نظر کارشناسان برندینگ ، هویت برند آمده تا ما سبک و هویت مان را به مخاطب بگوییم. که در این صورت آن چیزی به مخاطب القا شود که صاحب برند می خواهد. برای مثال کوکاکولا نمی توانست داد بزند رنگ برند من قرمز است، بلکه از طریق هویت بصری برند خود رنگ قرمز ویژه‌ای را برای خود در ذهن مخاطبان هک کرد.

مزیت دیگر تمایز است که بسیار بسیار حائز اهمیت است.

دیگر مثل زمان قدیم تعداد انگشت شمار از هر کسب و کار وجود ندارد و امروزه از هر شاخه یک حوزه هزاران هزار وجود دارد. اگر ما هویت بصری برای کسب و کار خود نداشته باشیم مخاطبان در انتخاب ما تمایز ما از دیگر رقبا به مشکل می‌خورد. شما باید هویت برند خود را به بهترین شکل ارائه کنید تا انتخاب و اولویت مخاطبان خود شوید.

رشد مخاطبین به دلیل ایجاد حس وفاداری دیگر مزیت داشتن هویت بصری است.

قطعاً زمانی که دوستان من از یک برند خرید و یا خدمات دریافت می‌کنند و راضی هستند آن برند را به من نیز معرفی می کنند. و من هم طبق تجربه مثبت آنها ، از همان برند خدمات دریافت می‌کنم. به همین روش مشتریان قبلی ماندگار و مشتریان جدید نیز حس اعتماد پیدا کرده و آنان نیز مانند مشتریان وفادار می‌شود. پس داشتن هویت بصری در وفاداری و ایجاد اعتماد بین برند و مخاطبان تاثیر بسیاری دارد.

تبلیغات موثر از دیگر مزایای هویت بصری است.

قطعا جا انداختن یک نماد حرفه‌ای در بین مخاطبان از تبلیغ به شیوه قدیمی بسیار موثرتر است.چرا که وجود هویت بصری خود بسیاری از راه را رفته و فقط به چند تبلیغ ساده نیاز دارید.

ویژگی های هویت برندخوب

ویژگی های هویت بصری خوب و حرفه‌ای

 1. طراحی توسط افراد با تجربه : هویت بصری سرنوشت برند است، پس طراحی آن با طراحی های به اصطلاح مردم بازاری متفاوت است. پس حتما باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.
 2. در نظر گرفتن مخاطبان : بسیاری از موارد را در تمام حوزه‌های مربوط به کسب و کارها مخاطبان تعیین می‌کنند. پس در طراحی اقلام هم باید به مواردی از قبیل سن ، جنسیت ، قشر و نوع تقاضای مخاطبین توجه کرد.
 3. خلاقیت در ایده پردازی : خلاقیت یکی از عامل های مهم در جذب مخاطب است. باید اعتراف کنیم که دیگر مخاطبان طرح های تکراری را نمی پسندند پس باید در ایده پردازی خلاقیت زیادی به کار برده شود.
 4. داینامیک بودن : یک هویت بصری حرفه ای در هر جایی قابل استفاده است. طرح باید طوری باشد که چه در رسانه ها برای تبلیغات و چه در مکان های عمومی و خصوصی قابل نمایش باشد و جلوه خود را حفظ کند.

هویت برند شامل چه مواردی می شود؟

اقلام هویت بصری ، هویت بصری شامل چه مواردی می شود؟

هویت بصری خود شامل چندین بخش می‌شود که به آن می پردازیم:

 1. طراحی لوگو

 2. طراحی اوراق اداری

 3. طراحی بسته بندی محصول و پکیجینگ

 4. طراحی تبلیغاتی و بازاریابی

 5. طراحی دکوراسیون و محیط کسب و کار

 6. طراحی پوشاک کارکنان برند

حال به تک تک این موارد می پردازیم.

 • طراحی لوگو

مهمترین و اولین آیتم ،  طراحی لوگو است. لوگو. اتصال مخاطب به برند است. بدون شک از داشتن لوگو نباید چشم پوشی کرد چرا که تمام موارد بعدی بر طبق طراحی لوگو انجام می شوند. آنچه که هست حال لوگو داشته باشد در بقیه موارد و هویت بصری بازتاب می شود.

طراحی لوگو یک مسئله جزئی و بدون اهمیت نیست. تمام معانی و مفهوم کسب و کار شما در لوگو خلاصه می شود. خود طراحی لوگو با یک پروسه بسیار تکنیکی است که با بریف لوگو آغاز می شود. میتوانید از این مطلب “بریف لوگو چیست” را مطالعه کنید.

قبل از طراحی لوگو سبک مد نظرتان را نیز باید مشخص کنید که مطلب انواع لوگو به شما کمک می کند. در موضوع طراحی لوگو مسئله قیمت بسیار مورد توجه همگان است اما باید بگویم هزینه در مورد طراحی لوگو هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

در مورد هویت بصری نیز مانند دیگر موارد روززندگی ضرب المثل هیچ گرانی بی علت نیست صدق میکند. به هیچ عنوان برای لوگو هویت بصری برند تان به دلیل ارزان به دنبال طراحان بی تجربه نروید. حتماً از این مطلب “علت اختلاف تعرفه قیمت لوگو بین طراحان” را مطالعه کنید.

 • طراحی اوراق اداری

بعد از طراحی لوگو اوراق اداری با توجه به کانسپت آن طراحی می شود. اوراق اداری نوعی تبلیغاتی سیار نیز محسوب می‌شود. اوراق اداری ظاهر یک پارچه به برند شما می دهد. این شاخه شامل : کارت ویزیت ، سربرگ ، پاکت نامه ، فولدر،… می شود.

 • طراحی محصولات و بسته بندی

تولید محصول و خدمات یک طرف و در طرف دیگر نحوه بسته‌ بندی آنها مطرح است. زمانی که شما محصول تولید می‌کنید و یا حتی واسطه آن هستید باید با روش‌های نوین اقدام به بسته بندی کنید. هرچقدر محصولتان با کیفیت و با ارزش باشد ولی نحوه پکیجینگ آن خوب و حرفه ای نباشد، توقعی از مخاطبان برای تهیه محصول تان داشته باشید.

خود شما زمان انتخاب یک محصول با چند بسته بندی ، قطعاً سراغ محصولی می روید که پکیجینگ زیباتر و بهتری داشته باشد. طراحی محصول و نحوه قرارگیری در بسته بندی و نحوه طراحی بسته بندی همگی قدم های مهم برای فروش محصولاتتان هستند. ساک دستی ، برچسب ، لیبل ، پاکت، جعبه ،… همگی جزء این دسته هستند.

 • طراحی تبلیغاتی و بازاریابی

بعد از داشتن موارد اصلی هویت برند مانند طراحی لوگو ، ست اداری و بسته بندی ، می رسیم به طراحی های لازم جهت تبلیغات. پیاده سازی لوگو در کنار شعار تبلیغاتی و انتخاب سبک پیاده سازی مناسب آن تبلیغ بسیار مهم است. به دلیل این که آیتم های بازاریابی و تبلیغاتی معرف محصولات و خدمات شما در بین مخاطبان است.برخی از این موارد شامل : بروشور، تراکت، بنر، پوستر، استند ، بیلبورد ، … میباشد.

 • طراحی دکوراسیون و محیط کسب و کار

در این مورد وظیفه طراح هویت بصری ، ارائه رنگ‌های مناسب است و بقیه کارهای دکوراسیون را طراحان دکوراسیون باید انجام دهند.

 • طراحی پوشاک برند

این مورد نیز توسط طراح هویت بصری دیزاین می‌شود و بقیه موارد دوخت ، انتخاب جنس ، برش لباس ، … به عهده طراح لباس است.

انتخاب رنگ هویت برند چگونه است؟

انتخاب رنگ هویت بصری چگونه است؟

یکی از جذاب ترین بخش های طراحی هویت برند انتخاب رنگ است. در دوره های قبل از انتخاب رنگ کاملاً سلیقه انجام می‌شد ولی امروزه ترکیب‌ رنگ امری است که نیاز به کارشناسی و روانشناسی رنگ دارد.

تمام رنگ ها معانی و مفهوم خاص خود را دارند که یک طراح با تجربه می تواند پلت های مختلفی را انتخاب و به صاحب برند پیشنهاد کرده ، تا از بین آنها انتخاب کند. میتوانید این موضوع را در مطلب روانشناسی رنگ در طراحی لوگو مطالعه کنید.

تعرفه قیمت طراحی هویت برند

تعرفه قیمت طراحی هویت بصری برند

تعرفه قیمت این حوزه بسیار متفاوت است ولی این موضوع را بدانید که طراحی این موارد به دلیل حساس بودن این موضوع ، بسیار زمانبر و پیچیده است. چرا که طراح باید تک تک جوانب را در نظر بگیرد، پس در کل شغلی است که ارزش ریالی نداشته و برای برند شما سرمایه گذاری محسوب می شود.

تعرفه قیمتی که انجمن طراحان گرافیک ایران تعیین کرده را می توانید از این قسمت مشاهده کنید. ولی هر تعرفه خاص خود را داشته و بهتر است به جای دنبال طراح ارزان بودن به دنبال طراح با استعداد باشید که یک عمر از هویت برند خود لذت ببرید.

صحبت پایانی و نتیجه گیری

در ابتدای شروع کسب و کار خود به فکر هویت بصری باشید تا بتوانید رشد و پیشرفت چندین برابر را تجربه کنید. برای داشتن هویت بصری برندتان کافیست با ما در ارتباط باشید.ما در استودیو گرافیک طناز اغنامیان تمام خدمات حوزه هویت بصری را به بهترین شکل به شما ارائه می کنیم.

با یکبار تجربه همکاری برای همیشه ما را در کنار برند خود حاضر بدانید. صفر تا صد مراحل خدمات به بهترین شکل انجام میشود. برای دیدن پکیج ها اینجا کلیک کنید. و برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

6 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • هومن اصفهانی
  2022-05-06 8:45 ق.ظ

  مطلب فوق العاده کاملی بود
  مرسی که انقدر وقت میذارید و اهمیت میدید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ، خیلی خوشحالیم رضایت داشتید
   بله واقعا برامون مهم هست که چه مطالبی در اختیار مخاطب قرار میدیم

   پاسخ
 • حمیدرضا احمدی
  2022-08-24 9:24 ق.ظ

  خیلی کامل بود
  خداقوت و خسته نباشید

  پاسخ
 • پدرام سهرابی
  2022-08-24 9:24 ق.ظ

  خیلی خوب بود
  دوره آموزشی هم دارید؟

  پاسخ
  • سلام آقای سهرابی عزیز
   بله در منو سایت وارد بخش آموزش ——-> دوره های آموزشی ورود به بازار کار شوید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
error: محتوای حفاظت شده!