فرم بریف لوگو ، بریف طراحی لوگو چیست ؟

بریف یک تفاهم نامه بین طراح و مشتری است. بریف قرارداد کاری نیست ، بلکه مواردی است برای روشن شدن هدف و موضوع قرارداد. برایتان با یک مثال این موضوع را بیان می کنیم:

فرض کنید شما قصد خرید کابینت برای آشپزخانه منزل خود را دارید. در اولین قدم به دنبال مناسب ترین کابینت ساز از لحاظ (کیفیت کار ، برخورد با مشتری و قیمت) می گردید. بعد از پیدا کردن مغازه ، فرد و یا شرکت مورد نظر شخص سازنده قبل از شروع کار به پرسش سوالاتی از قبیل متراژ آشپزخانه ، رنگ دلخواه ، جنس چوب دلخواه ، تعداد درب مورد نظر ، عمق لازم برای کشو ها ، محل قرارگیری دستگیره های درب ها و سوالات بسیاری در این حوزه میپردازد.

زمانی که تمام سوالات وی را پاسخ دادید برایتان زمان‌ ساخت ، قیمت و همچنین مواردی را تخمین زده و به شما اطلاع می دهد. در صورت تایید شما شروع به ساخت کابینت میکند. طراحی لوگو نیز همانند دیگر مشاغل نیاز به همچین مذاکره‌ای دارد. چرا که همانند کارت ویزیت به صورت دلخواه و تفریحی قابل تغییر نیست. شما هر لوگویی که داشته باشید باید بر این اساس که تا پایان فعالیت خود ، نماد کسب و کار شما همین طرح است فکر کنید.


شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد : راهنمای ثبت سفارش طراحی لوگو


افرادی هستند که می خواهند هرچه ارزان‌تر لوگو داشته باشند، آن ها مدتی بعد نیاز به طراحی مجدد پیدا می کنند به دلیل اینکه طرح اصولی نیست و یا کپی برداری از طرح های طراحان دیگر است.

اگر دائم در حال سفارش لوگو های ارزان قیمت و تغییر آن هستید باید بدانید که هیچگاه برند موفقی نخواهید داشت. و صرفاً یک نماد غیرحرفه‌ای برای کار خود دارید حال که مثال را برایتان توضیح دادیم به بررسی مفهوم بریف در طراحی لوگو خواهیم پرداخت:

ابتدا باید بگوییم که حرفه طراحی لوگو را با مشاغل دیگر هیچگاه مقایسه نکنید، چراکه برندینگ پایه و اساس تمام مشاغل دنیاست. ولی جهت درک بهتر برایتان با یکی از مشاغل مثال زدیم. 🙂

زمانی که طراح مورد نظر خود را پیدا می کنید برای شروع کار فرمی برایتان ارسال می کند که شامل سوالاتی است که برای طراح می تواند مهم باشد این سوالات همان پرسشنامه بریف است.

تجربه کاری یا شانس!

قطعا بدون شناخت هیچ کاری در دنیا صورت نمی‌گیرد. برای طراحی لوگو نیز طراح باید اطلاعات جامعی در مورد کسب و کار شما ، سلیقه و عقاید تان داشته باشد، در صورتی که بین طراح و مشتری بریف صورت نگیرد، هر تعداد طرحی که توسط طراح انجام و ارسال شود، برای سفارش دهنده جذابیتی نخواهد داشت.

در صورتی که فردی بدون بریف طراحی کرده و از طرح او استقبال شد، قطعاً در آینده برای سفارش‌ دهنده فاجعه نیاز مجدد به سفارش لوگو روی خواهد داد، چرا که طراحی لوگو یک امر شانسی نیست.

ارسال فرم بریف لوگو یک مزیت بسیار بالا به نسبت جلسه حضوری ، تلفنی و آنلاین دارد و آن هم زمان بیشتر و فرصت مناسب تر برای سفارش دهنده است که بتواند روی تک تک سوالات تمرکز کرده و با دقت پاسخ آنها را بنویسد.

با توجه به موارد گفته شده نتیجه میگیریم که سفارش لوگو امری عجله‌ای نیست و شما باید با حوصله و زمان به نسبت آن رفتار کنید.

پس از انجام بریف در صورت نیاز می توان جلسه حضوری نیز برقرار کرد که به دلیل سفارش از سراسر کشور ها اغلب موردی کاربردی نیست. بریف به معنای اتمام مذاکره نیست! شاید فکر کنید که طراحان خود را با یک بریف راحت می کنند تا دیگر تا پایان کار با مشتری در ارتباط نباشند. باید بگویم خیر. بریف تنها شروع کار است و صحبت های جزئی به صورت مرحله به مرحله با سفارش دهنده تا پایان کار صورت می‌گیرد و در هر مرحله از روال کار سفارش دهنده قطعاً باخبر خواهند شد.


شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد :سه نکته مهم در سفارش طراحی نماد تجاری


کامل‌ترین سوالات پرسشنامه بریف لوگو 

 • نام و نام خانوادگی
 • کشور / شهر کسب و کار
 • شماره تماس در دسترس برای مکالمه و ارسال فایل های طراحی
 • نام کسب و کار شخص و یا هر نامی که تمایل به طراحی برای آن دارید
 • حروف ، حرف و یا کلمه ای که در طراحی لوگو قرار است استفاده شود
 • حوزه اصلی فعالیت
 • سطح فعالیت (شهر / کشور / جهان)
 • معنای نام برند
 • انگلیسی یا فارسی بودن نوشته های لوگو
 • شعار تبلیغاتی (در صورت داشتن)
 • برند ثبت شده است یا خیر
 • انواع خدماتی که توسط کسب و کارتان ارائه می‌دهید
 • از طریق لوگو می خواهید چه حسی را به مخاطب انتقال دهید
 • تمایل دارید چه نمادی در طرح استفاده شود
 • وجه تمایز برند شما نسبت به سایر رقبا
 • هدفتان در آینده برای برندتان چیست
 • لیست انتظارات شما از لوگو خود
 • توضیحات

پس از پاسخ به سوالات پرسشنامه بریف لوگو ، طراح تمام داده های ذکر شده را بررسی و موارد لازم برای طراحی را برای خود به عنوان پایه و اساس کار استخراج می کند.

بریف

 

علت لزوم دقت در پر کردن فرم بریف توسط سفارش دهنده برای طراحی لوگو چیست؟

مهم ترین قسمت هر کار مذاکره بین کارمند و کارفرما است. در طراحی لوگو نیز مذاکره بین طراح و سفارش دهنده مهمترین گام است. اما نکته‌ای که در اینجا لازم به ذکر است که روش پر کردن فرم بریف لوگو می باشد. شما به عنوان سفارش دهنده باید تک تک موارد و سوالات را به دقت پر کنید.

قبل از سفارش باید با تمام کسانی که نیاز به مشورت با آنها را دارید صحبت کنید و موارد را با توجه به نظر آنها پر کنید چرا که بارها این اتفاق افتاده که پس از طراحی لوگو توسط طراح، سفارش دهنده عذر و بهانه هایی از قبیل عدم رضایت همسر ، فامیل ، دوستان ، همکاران و آشنایان آورده که این موضوع کاملاً غیر حرفه‌ای و غیر تخصصی می باشد.

ابتدا باید این موضوع را بدانید که سفارش لوگو را باید صاحب برند خود به تنهایی انجام دهد و از چندین نفر نباید مشورت گرفت چراکه اگر شما بخواهید نظر تک تک اطرافیانتان را بپرسید و به نسبت نظر آنان طرح را تغییر دهید،طراح باید ماهها فقط روی طرح شما کار کند.

پس قطعاً در زمینه طراحی لوگو نیز قواعدی وجود دارد که قواعد هر کاری را در ابتدا باید بدانیم. مورد بعدی موضوع اهمیت دقت در پر کردن پرسشنامه است:

در صورتی که شما در ابتدا به طراح یک نماد و یا خواسته ای را بدون فکر کردن بازگو کنید و طراح شروع به کار کند در میان کار و بعد از دیدن اتود طراحی شده آن نماد را تغییر دهید، باید از ابتدا برایتان طراحی انجام شود و این کار شامل هزینه مجدد برای تان می باشد!


برای مشاهده بریف کامل طراحی نماد تجاری، اینجا کلیک کنید


پس بهتر است قبل از سفارش طراحی لوگو در مورد طرح مورد نیازتان و مواردی که در پرسشنامه ذکر می‌شود به خوبی تحقیق کنید و یک نظر واحد را در رابطه با طراحی لوگو کسب و کار خود را به طراح ارائه کنید.در صورت تمایل شما به سفارش ،طراحان لوگو فلیکس آرت بهترین ها را با توجه به بودجه و سبک دلخواه شما برایتان طراحی خواهند کرد.

دوره آموزش جامع ایلاستریتور

دانلود pdf فرم بریف لوگو

ما در استودیو گرافیک طناز اغنامیان برایتان فایل pdf و word کامل ترین سوالات بریف لوگو را به صورت رایگان برای دانلود قرار دادیم تا چه طراح هستید و چه تمایل به سفارش دارید از آن استفاده کنید.

>>>   برای دانلود رایگان فایل بریف طراحی لوگو کلیک کنید   <<<

به پایان یکی دیگر از مطالب در حوزه طراحی‌ لوگو رسیدیم: امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورتی که هر سوال و نظری در مورد این مطلب داشتید در قسمت پایین برای ما کامنت گذاشته و خیلی سریع به آن پاسخ خواهیم داد.

پیج استودیو


(( برای یادگیری سریع نرم افزار ایلاستریتور اینجا کلیک کنید ))


از توجه شما متشکریم

مطالب مرتبط :

13 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
error: محتوای حفاظت شده!