8 گام برای ساخت برند موفق از پایه : زمانی که اقدام به برندسازی می کنید قطعاً اهدافی فراتر از ایجاد یک کسب و کار ساده داشته اید، به دلیل اینکه شما دیگر یک کارآفرین هستید. برندینگ قطعاً نیاز به زمان و تلاش زیادی خواهد داشت، هیچ کسی در یک شب صاحب برند نخواهد شد. ساخت برند ایجاد، پرورش و به ثمر رساندن یک ایده از صفر است که شاید هر فردی به صورت ۱۰۰% نتواند آن را انجام دهد. د و اما چرا؟

به دلیل اینکه همه افراد قادر به انجام مراحل برندسازی نبوده و به علت مشغله زیاد اغلب برخی از مراحل برندینگ را طی نمی کنند. ولی در صورت اقدام به برندسازی بر طبق اصول، قواعد و مراحل آن قادر به ایجاد برندی موفق خواهید شد. علت تاکید من بر انجام اصول این است که در سالیان فعالیت خود به صورت تخصصی در این حوزه شاهد افراد زیادی بودم که برای برند سازی اقدام کردند اما برخی موفق می‌شدند به ساخت برندی مطرح و بزرگ و برخی دیگر نه!

زمانی که علت این موضوع را جستجو کردم، متوجه یک بی نظمی در انجام مراحل کار برندسازی شدم که همین امر باعث اصولی پیش نرفتن و موفق نشدن آن برند شده بود با آنکه بودجه تقریباً یکسانی با دیگر افراد داشتند. به همین امر همیشه تاکید من بر مشتریان انجام اصولی قواعد و مراحل است تا بیشتر شاهد رشد و موفقیت برنده باشیم.

برند چیست؟

برند چیست؟

برند کلمه‌ای است که توسط شما انتخاب شده و با پیش بردن یکسری از مراحل استاندارد هویتی پیدا میکند که از آن به بعد مخاطبان آن هویت را با نام برند شما به یاد خواهند آورد. بنیانگذار آمازون میگوید: برند شما چیزی است که دیگران درمورد شما در غیابتان می گویند.

برند بر اساس نحوه معرفی شکل می گیرد و بر همان اساس پیش می رود. حال می پردازیم به 8 گام برای ساخت برند موفق از پایه :

1-تعیین اهداف برند

اولین گام برای شروع برندسازی تعیین اهداف است. زیرا شما باید قبل از انجام هر اقدام و هزینه‌ای، مسیر و هدف خود را مشخص کرده باشید. اولین سوال برای اقدام به شروع یک کسب و کار این است: هدف من چیست؟

تعیین هدف به ما در تمام مراحل بعدی کمک خواهد کرد و نقش بسیار زیادی در هویت برندتان ایجاد می کند.

در میان این سوال ۴ پرسش دیگر قرار دارد که به تعیین اهداف کمک می کند این ۴ پرسش شامل:

 1. دستاورد برند من چیست؟
 2. چرا باید برند من انتخاب به مخاطبین باشد؟
 3. تمایز برند من از دیگر برند ها چیست؟
 4. برند من چه خدمتی به مخاطب خواهد کرد؟

با پاسخ به این سوالات تا حدود مشخصی اهداف شما از برندسازی تعیین می گردد. همیشه به یاد داشته باشید هدف مشخص، مسیر را برای هر موفقیتی هموار می سازد.

2-پیدا کردن رقبای خود

برای شروع هر کاری لازم است رقبای خود را پیدا کرده و درباره آنها به خوبی تحقیق کنید. برای مثال هیچ تو مغازه ای کنار هم نیستند که اجناس این هم را بفروشد و انجام این کار حرکت غیر منطقی می باشد. همیشه فروشندگان به دنبال اجناسی متفاوت از رقیب خود برای فروش هستند. شما باید رقبای خود را بشناسید، خود را در کنار آنها محک بزنید، نقاط قوت و ضعف آنها را بیابید تا بتوانید متمایز عمل کنید.

3-مخاطبان هدف

پس از شناخت رقبا شما باید مخاطبان اصلی برند خود را تعیین کنید. زیرا ممکن است مسیر شما از رقیبان در این مرحله کمی متمایز شود. هیچ کسب و کاری بدون شناخت اصلی‌ترین مخاطبان خود نمی تواند به موفقیت برسد. برای مثال فروشنده پوشاک کودک می داند که اصلی‌ترین مخاطبان خود کودکان هستند، چه کسی برای کودکان عموما خرید می کند؟ خانم ها. پس در زمان تبلیغات خانم ها را مخاطب خود باید قرار دهد و برنامه ریزی های تبلیغی و کاری را طبق آن مشخص کند.

توجه کنید که مخاطبان هدف فقط از روی جنسیت تعیین نمی شود. دیگر موارد تعیین کننده شامل:

 • سن
 • محل زندگی
 • سطح درآمد
 • شخصیت
 • علاقه مندی
 • و…

شناخت مخاطبان هدف به ایجاد بهترین مسیر برای فروش خدمات و محصولات تان کمک می کند.

4-پیدا کردن مزایای برند

هر لحظه باید به خاطر داشته باشید که به چه علت برند سازی می کنید و این خدمات محصولاتتان هستند که برند شما را می سازند. اما پیدا کردن مزایای ویژه خود موجب منحصر به فرد شدن و در نتیجه محبوبیت بیشتر در بین مخاطبین می گردد. همیشه و در هر حوزه ای افراد بزرگتر از نظر قدرت مالی و نفوذی وجود خواهند داشت پس برای ورود به رقابت بین آنها باید شما مزایایی داشته باشید که دیگران ندارد. داشتن ویژگی و مزایای منحصر به فرد خود موجب جذب مخاطبین می شود.

5-طراحی لوگو برند

اولین برخورد هر مخاطب با برند توسط لوگو صورت می گیرد. اولین برداشت از برند در همان چند ثانیه اول اتفاق می افتد و بسیار بسیار حائز اهمیت است.جذاب ترین قسمت برندسازی خلق لوگو میباشد.لوگو مهمترین تکه پازل است زیرا هویت برند شما را نمایش می دهد لوگو یک طرح ساده نیست و برای داشتن لوگو به متتخصص حرفه‌ای آن نیاز خواهید داشت.طراحی لوگو داستان برند شما را در بر می گیرد و ساعت ها، روزها و حتی ماه ها ممکن است زمان لازم داشته باشد. شما می‌توانید طراحی لوگو برند خود را با خیال راحت به استودیو طناز اغنامیان بسپارید. برای مشاوره و ثبت نوبت اینجا کلیک کنید.

5-طراحی لوگو برند

6-تعیین صدا/لحن برند

قطعاً صدای برند به گوشتان خورده امل واقعاً صدا یا لحن برند چیست؟

زمانی که با شخصی ملاقات میکنید اولین برخورد ظاهر و سپس صدای شخص است. صدای برند روش صحبت شما با مخاطب است. خواه این صحبت از طریق پوستر باشد خواه از طریق ویدیو تبلیغاتی و یا روش های دیگر. انواع صدای برند شامل:

 • آموزشی
 • لوکس
 • مدرن
 • سنتی
 • ساده
 • خشن
 • مهربان
 • کودکانه
 • لطیف
 • و…

برای مثال صدای برند جواهرات همیشه شیک و لوکس است. صدای برند خودرو همیشه فنی، قاطع و دقیق است. شما نیز به همین شیوه باید به نسبت حوزه فعالیت و نوع برند خود صدای برندتان را تعیین کنید.

7-یکپارچه سازی برند

در این مرحله نوبت به یکپارچه سازی مراحل قبلی میرسد. پس از طراحی لوگو تمامی موارد دیگر برندتان از جمله بسته بندی، وب سایت، ست اداری، پوسترها، قالب سوشال مدیا، رنگ، تصاویر و دیگر موارد باید یکپارچه سازی شده و در نزد مخاطب به یک ظاهر واحد برسد. این مرحله را نیز به صورت تخصصی به استودیو طناز اغنامیان بسپارید.

8-ثبات و رشد برند

یادتان باشد برند شما هر روز نباید تغییر کند، مخاطبین تغییرات زیاد را دوست نداشته و در صورت ایجاد تغییرات زیاد مخاطبان خود را از دست خواهید داد. باید سعی کنید یک بار برای همیشه برندسازی کنید. هیچ کسی یک شب نمی توانید یک برند مطرح بسازد پس باید ابتدا بدنسازی کرده و سپس آن را در محدوده ساخته شده رشد دهید. به قوانین و مقررات برندتان پایدار باشید، طراحی را انتخاب کنید که همیشه بتوان روی آن حساب کرد، از سپردن کارهای طراحی بصری برندتان به اشخاص مختلف جدا خودداری کنید. یک شخص متخصص را انتخاب و تا آخر با او پیش روید. برای مشاوره و ثبت نوبت طراحی برند با من در ارتباط باشید.

دوستان به پایان مطلب 8 گام برای ساخت برند موفق از پایه رسیدیم. در صورت وجود هرگونه سوال در قسمت نظرات مطرح کنید.


مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
error: محتوای حفاظت شده!