ساخت بریف طراحی لوگو ابتدایی ترین گام برای شروع می باشد. نوشتن بریف برای طراحی لوگو الزامی است. اما مهمترین نکته نحوه نوشتن آن است که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.

مراحل نوشتن بریف طراحی لوگو

بریف طراحی لوگو چیست؟

در مطلب فرم‌ بریف لوگو به یکسری از موارد مهم اشاره کردیم ، اما در این مطلب می خواهیم نحوه ساخت بریف لوگو را به شما آموزش دهیم تا بتوانید پروژه خود را به بهترین شکل برای طراح توضیح دهید.

بریف طراحی لوگو یک متن یا سندی است که با استفاده از آن تمام اطلاعات مورد نیاز برای طراحی لوگو خود را در اختیار طراح قرار میدهید. بریف لوگو معمولاً حاوی اطلاعات اصلی از جمله سبک طراحی ، نوع طراحی ، زمان انجام کار ، بودجه و …می باشد.

نحوه نوشتن بریف آنقدر مهم است که باید هزاران مطلب درباره آن نوشت. شما قبل از سفارش لوگو خود باید نحوه نوشتن آن را به خوبی یاد بگیرید.

نکته : هرگونه خطا در نوشتن بریف موجب گمراهی طراح می شود و در این صورت ممکن است پروژه به خوبی به اتمام نرسد و یا زمان انجام آن چندین برابر شود پس این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

مراحل نوشتن بریف طراحی لوگو

قدم اول : تمام اطلاعات مهم در مورد لوگو را جمع آوری کنید
جمع آوری اطلاعات برای شروع طراحی لوگو

قدم اول : تمام اطلاعات مهم در مورد لوگو را جمع آوری کنید

ابتدا روی کاغذ تمام اطلاعات را جهت ساخت بریف طراحی لوگو شرح دهید ، این اطلاعات شامل :

 • نام برند (کلمه ای که قرار است در لوگو به کار رود)
 • معنی کلمه (در صورت وجود، زیرا برخی از لوگوها فاقد نوشته می باشد)
 • مخاطبان برند شما (باید توضیحی در مورد نوع مخاطبین خود بنویسید، مثلاً چه سبک افرادی و یا چه قشری هستند)
 • هدف (هدف خود را از برند سازی و داشتن لوگو مشخص سازید، آیا اهداف بزرگی دارید و یا فقط جهت داشتن یک نماد تمایل به سفارش طراحی لوگو دارید)
 • نوع خدمات (خدمات رسانی شما به چه افرادی است و یا در چه سطحی خدمات ارائه می‌کنید در سطح کشوری و یا در سطح بین المللی)
 • برند شما ثبت شده است ، قرار است ثبت شود و یا تمایلی برای ثبت آن ندارید
 • انتظارات شما از لوگو چیست (تمام مواردی که مدنظرتان است باید ذکر کنید)
 • نمادهایی که دوست دارید (اگر لوگو شما شامل نماد باشد بیشتر تمایل به چه نماد هایی دارید)
 • فارسی و یا انگلیسی بودن باید تعیین شود
 • آیا رقیبان خاصی که مد نظر شما باشد دارید
قدم دوم : استایل لوگو مد نظر خود را انتخاب کنید
روشی است که با استفاده از آن نوع لوگو مشخص میشود

قدم دوم : استایل لوگو مد نظر خود را انتخاب کنید

در این مرحله سه مورد است که باید ابتدای کار انتخاب کنید :

 1. نوع لوگو
 2. سبک لوگو
 3. رنگ لوگو

نوع لوگو : نوع لوگو را باید انتخاب کنید ، چرا که هر نوع طراحی خاص خود را دارد و طراح نمی تواند تمام سبک ها را برای لوگو شما پیاده سازی کند تا سبک مورد نظرتان را پیدا کنید. بلکه شما باید از بین انواع لوگو یک نوع را انتخاب کنید. برای شناخت انواع لوگو و انتخاب آن اینجا کلیک کنید.

سبک لوگو : مورد بعدی سبک لوگو است که تاثیر زیادی در طراحی و پیاده سازی لوگو دارد. از جمله معروف ترین سبک ها میتوان به سبک مدرن ، فلت ، وینتیج ، مینیمال و اسکیومورفیک اشاره کرد.

رنگ لوگو : رنگ لوگو جز مواردی است که از ابتدای کار باید تعیین شود ، زیرا طراح پرزنت اتودهای طراحی شده را باید در رنگ های مد نظر شما ارسال کند و نه رنگ‌هایی که نمی پسندید و یا قرار نیست استفاده کنید.

قدم سوم : زمان و بودجه را تعیین کنید

قدم سوم : زمان و بودجه را تعیین کنید

طراحی لوگو یک فرایند چند مرحله‌ای است. هر چقدر زمان اعلام شده توسط شما به طراح بیشتر باشد ، طبیعتاً اتودهای بیشتری دریافت خواهید کرد. زیرا طراح نمی تواند از چند مرحله طراحی لوگو فاکتور بگیرد، پس باید تک تک مراحل به دقت انجام شود. بهتر است قبل از سفارش طراحی لوگو از زمان خود برای انجام کار مطلع باشید.و طراحی لوگو خود را برای دقیقه نود قرار ندهید 🙂

در صورتی که برای آماده شدن لوگوی خود زمان محدودی دارید ابتدای کار باید در بریف درج کنید تا طراح بتواند سفارش شما را به عنوان نوبت فوری دریافت کند و شرایط کار فوری را به شما بازگو کند.

بودجه در طراحی لوگو امری بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد.

هر طراح و یا هر شرکت تبلیغاتی برای خود روش خاصی را جهت دریافت وجه تعیین کرده‌اند. شما باید بودجه و روش پرداخت مد نظرتان را نیز در بریف طراحی لوگو قرار دهید.

چرا که ممکن است طراحی که انتخاب کرده اید به صورت ساعتی تعرفه ها را تعیین کند و این روش مد نظر شما نباشد. و یا لازم است اگر تعرفه ثابتی دارند بپرسید تا از این که با بودجه شما همخوانی دارد و یا نه مطلع شوید.

روش نوشتن بریف طراحی لوگو

 

جمع بندی و صحبت پایانی

قبل از سفارش طراحی لوگو باید بریف آن را آماده کنید. در نظر داشته باشید که طراح لوگو یک فالگیر و یا پیشگو نیست. شما باید با راهنمایی های درست در ابتدای کار طراح را در مسیر صحیح قرار دهید.

تمام طراحان با تجربه روش طراحی اصولی را می دانند و حتی می دانند که چه چیزی برای شما و برند تان بهتر است ، اما برای اینکه آنها بتوانند بهترین ها را برای شما انتخاب کنند ، شما باید در ابتدای کار تمام موارد لازم که در این مطلب به شما آموختیم را به طراح ارائه کنید.

در صورتی که بریف طراحی لوگوی خود را آماده کنید ، میتوانید خیلی راحت و سریع آن را برای تعدادی از طراحان موردنظرتان ارسال کنید و از شرایط کاری شان مطلع شده ، از بین آنها طراح مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دوستان به پایان یکی دیگر از مطالب وبلاگ استودیو گرافیک طناز اغنامیان رسیدیم. نظر خودتون رو درباره این مطلب در قسمت نظرات ت پایین صفحه بنویسید و اگر مطلبی مد نظر دارید بفرمایید تا برای تان آن را نیز ارائه کنیم.

اگر سوالی در مورد این مطلب و یا هر موضوعی در رابطه با برندینگ داشته باشید می توانید از قسمت پایین برای ما ارسال کنید تا خیلی سریع پاسخگو باشیم.

برای ثبت سفارش طراحی لوگو فقط کافیست با ما در ارتباط باشید.


شاید مطالب زیر نیز برایتان جالب باشد :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
error: محتوای حفاظت شده!